fbpx

מה חשוב לדעת לפני בניית ממ"ד

חובת בניית ממ"ד בישראל

לאחר מלחמת המפרץ הראשונה נחקק בישראל חוק המחייב ממ"ד (מרחב מוגן דירתי) בכל בנייה חדשה בישראל. אולם ברוב הבתים והבניינים שנבנו לפני כן לא מחוייבים לבנות ממ"ד, ועושים זאת באופן פרטי לפי שיקול דעתם. עד שלב זה על התושבים היה להתפנות למקלטים מרכזיים בשכונות המגורים, דבר שלא תמיד היה אפשרי בגלל מרחק, נגישות ומקום. היום רוב המקלטים השכונתיים הוסבו לשימושים אחרים והפניות שלהם יכולה גם להקשות על התושבים שעדיין נאלצים להשתמש בהם כמרחב המוגן היחידי באיזור.

מטרתו של הממ"ד היא להגן מפני התקפות טילים, והוא אטום לחדירת גזים רעילים גם במקרים של תקיפות בלתי קונבנציונליות. בצורת הבנייה בישראל היום, הממ"ד מחזק את המבנה ומגן גם מפני רעידות אדמה, ומהווה את האיזור המומלץ ביותר בזמן רעידת אדמה.

מה עושים תושבים שאין להם ממ"ד?

במצב הביטחוני הרעוע בישראל, כולם מכירים את החשיבות של ממ"ד בבית שלהם. אבל כיום, קרוב ל־30% מאוכלוסיית ישראל נותרת ללא כל פתרון ונאלצת ללכת לחדרי מדרגות, מקלט ציבורי או אפילו חדר פנימי, דברים שמהווים פתרון חלקי ומעלים הרבה פעמים יותר בעיות כמו מרחק, קושי הגעה בזמן קצר, קושי נפשי הנובע מלחץ וחרדות ורמת בטיחות לא מספקת.

הוספת ממ"ד לבית קיים

בעקבות המצב בישראל, והחוק המחייב מרחב מוגן, התהליך הבירוקרטי הכרוך בבנייה בדרך כלל, מתקצר בבקשה להוספת ממ"ד ולאחר היתר בנייה מקוצר, כבר מתחילים את הבנייה או הנחת הממ"ד.
ישנן שתי אפשרויות וכל אחת יתרון משלו

הנחת ממ"ד חיצוני

כאשר גם הוא מצריך היתר כמו בנייה מאפס. הנחת ממ"ד יביל כמובן מאפשרת תהליך קצר של מספר ימים מקבלת ההיתר, שלאחריו אתם כבר יכולים להיות בראש שקט  שיש לכם את המרחב המוגן לכל מקררה שהוא.

בניית ממ"ד

לאחר קבלת ההיתר אתם יכולים להתחיל את בניית הממ"ד בצורה שמתאימה ומחוברת למבנה הקיים באופן שתוכלו לסמוך עליו, וישמש אתכם כחדר בבית ככל החדרים. מעבר לרוגע שאתם מקבלים, אתם מקבלים חדר נוסף שלא שונה בנראות שלו מכלל הבית.
כשמניחים ממ"ד אתם מקבלים מוצר מוכן, לכן, כאשר אתם בונים ממ"ד יש לכם את האפשרות להיות חלק מהתהליך ולהחליט את כל ההחלטות והבחינות בכדי לוודא שאיכות החומרים והעבודה הן על הצד הטוב ביותר. דבר שיכול להעלות משמעותית את רמת הבטיחות, הנראות והאיכות הכללית.
אין ספק שבכל הקשור למחיר, ממ"ד נייד הוא בהחלט האופציה היותר מפתה, אך לעיתים יש לקחת בחשבון שבמקומות בהם אין גישה להנחה של הממ"ד בעזרת מנוף רגיל, יש לקחת מנוך גדול או עגורן, דבר שיכול לייקר מאוד את התהליך.
מלבד הנוחות של המרחב המוגן הקרוב והשקט הנפשי שזה נותן, ההקלות על ההיתרים מאפשרות להוסיף חדר לבית בלי מאמץ של התהליך הארוך להוצאת היתרים בכל מקרה אחר.

בכל הקשור לממ"דים במדינת ישראל, אין ספק שכבר שנים רבות זה לא בגדר מותרות. וגם לבעלי בתים ישנים שנבנו לפני מלחמת המרפץ הראשונה, כדאי לשקול בחיוב הוספת ממ"ד לביתם, בין אם זה ממ"ד טרומי או ממ"ד בבנייה אישית, הביטחון שלכם ושל משפחתכם נמצא במקום הראשון. וכך גם יש להסתכל על זה בכל החלטה שתקחו.

אם אתם רוצים לדעת עוד בכדי לקבל את ההחלטה הנכונה
התקשרו אלינו עוד היום ונעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה.

שאלות נפוצות

כן, ממ"ד מוכן, הנבנה בבניה טרומית, הוא בעצם סוג של מיגונית המונחת לצד הבית, ישנם מספר גדלים ואפשרויות של ממ"דים טרומיים אותם אפשר לקנות בהתאם לכמות האנשים שישתמשו בה והמקום המאפשר.

אין ספק שמבחינת עלויות ומהירות היישום, הממ"ד הטרומי מנצח, ויש אפילו את האפשרות לחבר אותו למבנה הקיים כך שישמש כחדר בעל גישה מהבית, אבל בניית ממ"ד מאפשרת לכם להיות חלק מתהליך הבנייה ולהחליט ולבחון את איכות העבודה והחומרים לפי שלבי הביצוע ולא לקבל מוצר מוכן.

לפעמים במקומות בהם אין גישה למנוף להניח את הממ"ד יש לקחת בחשבון שתצטרכו לקחת מנוף גדול או עגורן, דבר שעלול להעלות את העלויות שלכם בכמה אלפי שקלים.

תתקדמו לבנייה חכמה יותר